Mindenki érzékeli és tapasztalja, hogy a modern életvitel milyen pörgős, mennyire ritkák az üresjáratok, a valódi szabadidő. Ha lassítunk a tempónkon, és elkezdjük megfigyelni és átérezni a körülöttünk és velünk történteket, előnyére változik a világunk. A folyamatban önfejlesztő módszerek segíthetnek.

A lassítást, vagyis az időt és figyelmet megragadó életmód fontosságát számos ősi bölcsesség és filozófiai hagyomány hirdeti. Az ókori görög filozófus, Epikurosz (I. e. 300) például azt tanította, hogy az élet örömeinek megéléséhez és a boldogság eléréséhez lassúnak és megfontoltnak kell lennünk. Nyugodt tempóban kell részt vennünk a tevékenységeinkben ahhoz, hogy élvezni tudjuk az élményeinket.

Arisztotelész (I. e. 350) az életminőség javításával kapcsolatban mindenekelőtt a mértéktartást és a megfontoltságot hangsúlyozta; azt tanácsolta, tanuljuk meg élvezni az egyszerű dolgokat, és próbáljuk elkerülni a túlzó vágyakat.

Belső nyugalom

A lassítás előnyeinek hangsúlyozása a keleti filozófiákban (például a buddhizmusban és a taoizmusban) is jelen van. A lassítás érdekében többek között a meditáció rendszeres gyakorlását ajánlják, mert megtanítja az összpontosítást a jelen pillanatra, és a belső nyugalom eléréséhez vezet. A Buddhizmusnak leginkább a ZEN ága fejlesztette tökéletesre ezt a módszert.

Az utóbbi évtizedekben az úgynevezett pozitív pszichológia (a pszichológia egyik ága) keretében végzett modern kutatások megerősítették, hogy a lassítás az élet számos területén járhat előnyökkel. Hozzájárulhat a jobb alváshoz, és javíthatja társas kapcsolataink minőségét. Munkahelyi környezetben együtt jár a fokozódó kreativitással, a hatékonyabb döntéshozatallal, és csökkenti a kiégés gyakoriságát.

Az önfejlesztés területei

A fejlődésre, a kihívások legyőzésére és jóllétünk növelésére mindannyian motiváltak vagyunk. Bizonyítja ezt az is, hogy rengeteg önsegítő könyvet, videót, tanfolyamot adnak el az embereknek világszerte. Egyre többen választják az önfejlesztést mentális egészségük megőrzésére vagy visszaszerzésére.

A nyugati kultúrákban az önfejlesztés leginkább önmagunk egy jobb változatának a megteremtését célozza meg, amely elsősorban az egyéni életszemlélet megváltozását jelenti, és az élet újfajta megtapasztalását eredményezi. A keleti kultúrákban a jobban működő kapcsolatok és a virágzó közösségek kiépítésének érdekében végzik az emberek önmaguk fejlesztését.

Vegyük sorra, milyen területeken lehetséges az önfejlesztés!

A személyes képességek tudatosítása és gyakorlása

Az érzelmi jóllétet növeli, valamint segít kezelni a kihívásokat és a nehézségeket, ha tudatosítjuk, majd gyakorlás útján fejlesztjük személyes erősségeinket. Ez pozitív jellemvonásaink és tulajdonságaink összessége: például kreativitás, kíváncsiság, a tanulás szeretete, bátorság, kitartás, becsületesség, kedvesség, szerénység, humor.

Az érzelmi tudatosság növelése

Az önismeret hatékonyan fejleszthető az érzelmi tudatosság növelésével. Ekkor érdemes tudatosan odafigyelni az érzelmeinkre, és arra törekedni, hogy megértsük azok kiváltó okát. Figyeljük meg, hogy mikor érezzük magunkat izgatottnak, zaklatottnak, rémültnek, ellenségesnek, lelkesnek, büszkének, ingerlékenynek, idegesnek, félénknek, erősnek, elszántnak, elhivatottnak, hálásnak.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram