Big data elemzés segítségével helyezné új alapokra a személyiségtípusok sokat vitatott besorolását egy 2018-as kutatás.

Ötről négyre jutottak – summázható az a tanulmány, amely úgy találta, hogy az emberiség többsége négy nagy személyiségtípusba sorolható. Az emberek tipizálásának az ókor óta sokakat izgató kérdésére ezúttal nem újabb elméletet alkottak, hanem egy meglévő modell alapján korábban begyűjtött adatokat vetettek alá big data elemzésnek. A minden eddiginél szélesebb körű kutatásban másfél millió személy kérdőíveit vették górcső alá az illinois-i Északnyugati Egyetem kutatói.

(A képen az 5 faktoros személyiségtipológiai modell látható, úgy mint: neuroticitás, nyitottság, lelkiismeretesség, extraverzió, barátságosság)

Az eredményeiket 2018-ban a Nature Human Behavior című szakfolyóiratban megjelentető szakemberek a Big Five-ként emlegetett személyiségmodell alapján dolgoztak. Ez az elmúlt bő fél évszázad egyik legnagyobb hatású teóriája, amely arra épül, hogy az emberekben van néhány olyan tulajdonságegyüttes, amelyeket alapvető személyiségvonásként lehet értelmezni. Ezeknek a kérdőívekkel „mért” tulajdonságoknak (szakszóval: faktoroknak) mind az elnevezése, mind a tartalma körül viták zajlanak, mégis számos meghatározó pszichológus véli úgy, hogy e vonások különböző kombinációjával jól jellemezhető egy ember alaptermészete. A faktorok mindegyike egy tól–ig skála része, és azt mérik, hogy az illető személy hol helyezkedik el az adott tulajdonság két véglete között.

Az új algoritmusok által besorolt négy klaszter alakult ki a kutatás során:

  • Átlagos: Az átlagos emberekben magas a neuroticizmus és az extraverzió, míg a nyitottságuk alacsony. „Azt várnám, hogy a tipikus személy ebbe a klaszterbe tartozik” – mondta Martin Gerlach, az Amaral laboratóriumának posztdoktori ösztöndíjasa és a lap első szerzője. A nők nagyobb valószínűséggel esnek az átlagos típusba, mint a férfiak.
  • Reserved: (tartózkodó, óvatos) A Reserved típus érzelmileg stabil, de nem nyitott vagy neurotikus. Nem különösebben extravertáltak, de valamennyire kedvesek és lelkiismeretesek.
  • Példakép: A „példakép” személyiségű emberek alacsony pontszámot érnek el a neuroticizmusban, és magasak az összes többi tulajdonságban. Az életkor előrehaladtával drámaian nő annak valószínűsége, hogy valaki ilyen típusúvá válik. „Ezek az emberek megbízhatóak és nyitottak az új ötletekre” – mondta Amaral. „Ők alkalmasak a dolgok irányítására. Valójában az élet könnyebb, ha többet foglalkozol példaképekkel.” Valószínűleg több nő lesz „példakép” típusú, mint férfi.
  • Önközpontú Az önközpontú emberek nagyon magas pontszámot érnek el extraverzióban, és átlag alattiak nyitottságban, kedvességben és lelkiismeretességben. – Ezek olyan emberek, akikkel nem akarsz együtt lenni – mondta Revelle. Az életkor előrehaladtával nagyon drámai módon csökken az énközpontú típusok száma, mind a nők, mind a férfiak körében.
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram