Az irreális elvárások kudarcra ítélnek és negatív hatással vannak ránk nézve.

  • A perfekcionizmus segíthet előre jelezni és megérteni a depressziót.
  • A perfekcionisták hajlamosak úgy érezni, gondolkodni és cselekedni, hogy az depresszióhoz vezethet.
  • A perfekcionizmus egészségtelen kapcsolatokhoz, pesszimizmushoz, rossz megküzdési készségekhez és alacsony önbecsüléshez vezethet.

Túl gyakran tesszük a depressziót egy dobozba. Megcímkézzük, meghatározzuk, és úgy döntünk, hogy csak egyféleképpen néz ki . Ugyanakkor a depresszió gyakran elrejtőzik egy másik tünet vagy működésmód mögé.

A depressziót általában egy erőteljes vagy elhúzódó szomorúságnak tekintjük, és egyáltalán nem törődünk vele. Azt gondolhatnánk, hogy a perfekcionizmus távolt áll a depressziótól: hiszen aki depressziós az nem törődik magával, a perfekcionista pedig sokat törődik magával. De az igazság az, hogy a helyzet ennél összetettebb.

Perfekcionizmus és neuroticizmus: Hogyan hat a személyiség a depresszióra

A személyiségvonások erős előrejelzői lehetnek a depressziónak. Az egyik ilyen vonás magában foglalja a neuroticizmust: amely a negatív érzelmi állapot megtapasztalására való hajlam.

De a neuroticizmus a perfekcionizmushoz is kapcsolódik : önmagunk vagy mások irreális normákhoz való igazítása. Amikor a tökéletesség a mérce, úgy érezheti, soha nem „elég jó”. Ez arra késztetheti, hogy folyamatosan kritizálja magát és másokat, ami könnyen negatív érzelmi állapotba vezethet.

A depresszió előrejelzésében és megértésében szerepet játszik-e a perfekcionizmus? Egy vizsgálatban 10 longitudinális vizsgálat metaanalízisét végezték el és a következőkre jutottak:

  • A perfekcionizmus fontos szerepet játszik a depresszió előrejelzésében – még a neuroticizmus figyelembevételével is.

A neuroticizmus a depresszió legerősebb előrejelzője a személyiség szempontjából. A perfekcionizmusnak azonban még a neuroticizmus, mint tényező nélkül is jelentős hatása volt. Valójában a perfekcionizmus mind a hét dimenziója (a hibák miatti aggodalom, a tettekkel kapcsolatos kétségek, a perfekcionista attitűdök, a személyes normák, az önkritika, az önorientált perfekcionizmus és a társadalmilag előírt perfekcionizmus) a depressziós tünetek előrejelzője volt.

  • A perfekcionisták hajlamosak úgy érezni, gondolkodni és cselekedni, hogy az depresszióhoz vezethet.

A perfekcionizmus dimenziói közé tartozik az önbizalomhiány, az önkritika, a hibák miatti aggodalom, valamint az önmagunkkal és másokkal szembeni irreális mércék. Ha folyamatosan kételkedik és lekicsinyeli magát, könnyen eljuthat oda, hogy nem érzi magát elég jónak. Sajnos ezek a személyiségjegyek idővel depresszióhoz vezethetnek.

Miért hajlamosak a perfekcionisták a depresszióra?

A perfekcionizmus rendkívül szociális személyiségjegy. Befolyásolja a másokkal és önmagunkkal való kapcsolatunkat. A perfekcionista személyeknél a következők miatt alakulhat ki depresszió:

  • Egészségtelen kapcsolatok

A perfekcionisták irreális elvárásokat támasztanak magukkal és másokkal szemben. Ez feszült kapcsolatokat és negatív társadalmi interakciókat okozhat.

  • Pesszimista hozzáállás

E magas követelmények miatt a perfekcionisták hajlamosak másokat negatív színben látni. Ennek eredményeként pesszimista hozzáállással közelíthetik meg a helyzeteket – és csalódottak lesznek.

  • Gyenge megküzdési készség

A perfekcionisták ugyanúgy szembesülnek napi stresszhelyzetekkel, mint mások, de nem fejlesztenek ki egészséges megküzdési készségeket ezek kezelésére. Hajlamosak elkerülni vagy halogatni a tennivalóik listáját, hogy elkerüljék a nyomást és az elvárásokat.

  • Kevés önbizalom

A perfekcionizmus gyenge önképhez és önbizalomhoz is vezethet. Csak akkor érzik jól magukat, ha „tökéleteset” értek el.

  • Alacsony elégedettség

A perfekcionisták mindig igyekeznek fenntartani magas színvonalukat. Ennek eredményeként hajlamosak kevésbé örülni sikereiknek, és állandóan elégedetlenek az életükkel.

A depresszió előrejelzése és kezelése perfekcionisták számára

Perfekcionista hajlamainak átfogalmazásával és megértésével elkezdheti csökkenteni az irreális elvárások súlyát. A terápia segíthet jobb megküzdési készségekkel, pozitív gondolkodásmóddal és önbecsüléssel felvértezni. Elkezdheti gyógyítani kapcsolatát önmagával és másokkal. Ha így tesz, megszabadulhat a perfekcionizmus nyomásától, és reményt találhat a depressziótól való megszabadulásra.

Hivatkozások:

Smith, MM, Sherry, SB, Rnic, K., Saklofske, DH, Enn, M. és Gralnick, T. (2016). Vajon a perfekcionizmus dimenziói a depressziós tünetek sebezhetőségi tényezői a neuroticizmus kontrollja után? 10 longitudinális vizsgálat metaanalízise. European Journal of Personality, 30 (2), 201-212.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram