A traumákat meg lehet dolgozni, és van lehetőségünk egy minőségibb életre. Ma már nagyon sokan kérnek segítséget, és mindenkinek van egy egészséges énrésze, ami megerősíthető. Noha nem biztos a traumákból való százszázalékos felépülés, mégis lehetőségünk van arra, hogy minőségibb életet éljünk.

A gyerekek a legvédtelenebbek

A trauma egy olyan váratlan esemény, amire nem tudunk felkészülni, olyan irányból érkezik, amire nem számítunk; elkerülhetetlennek tűnik, és intenzív érzelmi reakciót vált ki belőlünk. Következményeit illetően döntő szereppel bír az életkor és a személyiség fejlettsége. Minél korábbi életkorban következik be a traumatizáció, annál nagyobb az általa kiváltott szenvedés, illetve a hatása erőteljesebben jelenik meg.

A traumákkal szemben a gyerekek a legvédtelenebb korcsoport – derül ki a beszélgetésből. A gyermekkori bántalmazások legalább öt típusa ismert, mint pl. az érzelmi, a fizikai és a szexuális bántalmazás. Az elhanyagolás, illetve a bántalmazás szemtanújának lenni szintén traumatikus hatással bír.

Figyelmeztető jelek

A szexuális abúzusra kitérve elhangzott, hogy kisebb arányban ugyan, de fiúk is áldozatul eshetnek. Miközben gyermekeinket alapvetően az idegenektől féltjük, a szexuális bántalmazások kilencven százalékában a bántalmazó a családon belüli vagy az ismerősi körből származó ember. Sajnos a bántalmazottak – aminek számos oka ismert – a legtöbb esetben egyedül maradnak a traumáikkal. Ugyanakkor legalább húsz olyan tényező, intő jel létezik, amelyekből arra következtethetünk, hogy a gyermek bántalmazás áldozatává vált. A viselkedésváltozás csak az egyik ilyen jel.

Életünk legfontosabb kérdései

A feldolgozási folyamathoz elengedhetetlen, hogy szembe tudjunk nézni a traumánkkal, ne tagadjuk, ne bagatellizáljuk. Ez legtöbbször csak terápiás keretek között biztonságos, és sokszor nem is a traumával, hanem a tünetekkel kezdődik. A traumából való szabadulás alappillére a megfelelő, a traumához értő terapeuta támogatása.

 

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram