Az FDA (Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága) márciusban még megtegadta Elon Musk-tól, hogy emberek agyával kísérletezzen, majd május 26-án mégis engedélyezte ezt.
Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet (FDA) megtagadta Elon Musk Neuralink nevű vállalatától azokat az engedélyeket, amik szükségesek lennének ahhoz, hogy az elkezdhessen az állatok után embereken is kísérletezni kutatásaikkal – olvasható a Reuters egy márciusi cikkében. Ezek szerint a hatóság közel egy tucat alapvető problémát tárt fel a cég által használt agyi implantátumokkal, amik potenciálisan életveszélyesek lehetnének a kísérletekben résztvevő emberekre – ezért tagadta meg az engedélyeket.
A nem régiben nyilvánosságra kerül információk szerint a Neuralink implantátumai – annak ellenére, hogy évek óta használják őket állatkísérletekben – alapvető egészségbiztonsági feltételeknek sem felelnek meg. Ilyen pl. hogy lítium-ion akkumulátorokat használnak (amik sérülés vagy degradáció esetén köztudottan hajlamosak lehetnek a robbanásszerű felfúvódásra és gyulladásra), vagy hogy a bennük használt vezetékek az agyon belül elmozdulhatnak, vándorolhatnak, ami nyilvánvalóan beláthatatlan következményekkel járhat viselőjük számára.
Ezen kívül a hivatal szakértői szerint az is kétséges, hogy az implantátumokat behelyezésük után egyáltalán biztonságosan el lehetne -e távolítani a páciensek agyából ha a kísérletek során komplikációk merülnének fel, vagy egyszerűen csak le szeretnék zárni azokat. Szerintük a Neuralinknek még az implantátumok hőszabályozását sem sikerült rendesen megoldania, így azok állítólag túlmelegedhetnek – ami szintén végzetes következményekkel járhatna a páciensek számára.
Musk cége ellen egyébként már legalább egy vizsgálat folyik a szóban forgó kísérletek kapcsán, amikben állatkínzás gyanúja merült fel, méghozzá a Neuralinknél korábban dolgozó munkatársak vallomásai alapján. Utóbbiak többször is panaszkodtak arra, hogy Musk olyan ütemet diktál és olyan nyomás alá helyezi az ott dolgozókat, amik miatt utóbbiak sokszor felelőtlen, illetve rendkívül súlyos következményekkel járó döntéseket hoznak vagy kísérleteket folytatnak.
Muskról egyébként a közelmúltban derült ki az is, hogy még a Tesla önvezető technológiáját demonstrálni hivatott videójának gyakorlatilag meghamisítását is személyesen felügyelte, amiben a rendszert sokkal többre képesnek és biztonságosnak láttatta, amikor az még pl. egy parkolóban sem volt képes nem a kerítésen áthajtani; és az is, hogy annak ellenére adatta ki az Autopilot rendszert, hogy saját mérnökei figyelmeztették: az potenciálisan emberéleteket sodorhat veszélyebe és halált is okozhat – ami miatt mellesleg szintén vizsgálódnak az amerikai hatóságok jelenleg.
A Reuters május 26-án már arról számolt be, hogy az FDA mégis megadta az engedélyt Musk Neuralink nevű cégének az első emberen végzett klinikai vizsgálathoz, ami kritikus mérföldkő az agyimplantátum beindítása szempontjából. Az FDA jóváhagyása “egy fontos első lépést jelent, amely egy napon lehetővé teszi, hogy technológiánk sok emberen segítsen” – mondta a Neuralink csütörtöki Twitter-üzenetében Musk, anélkül, hogy nyilvánosságra hozta volna a tervezett tanulmány részleteit. Hozzátette, “még nem toboroz embereket a kísérletben való részvételre, és további részletek hamarosan elérhetők lesznek.”