Az antidepresszánsoknak való méhen belüli kitettség egész életen át tartó idegrendszeri fejlődési változásokhoz vezethet, beleértve az autizmust is.

Tömören:

  • A terhesség alatt alkalmazott szelektív szerotonin visszavétel gátlóként (SSRI) ismert antidepresszánsok növelhetik az idegrendszeri fejlődési zavarok kockázatát.
  • Állatkísérlet kimutatta, hogy az SSRI-k kölcsönhatásba léphetnek az anya szervezetében lévő gyulladással, és olyan reakciót idézhetnek elő, amely hatással van az anya-magzat közötti interfészre és a magzat fejlődő agyára.
  • A méhen belül a magzat a terhesség korai szakaszában a méhlepényen keresztül szerotonint kap, és lehetséges, hogy a szerotoninszint SSRI-kal történő módosítása agyi változásokhoz vezethet.
  • Azoknál a felnőtt utódoknál, akiknek az anyja a terhesség alatt gyulladásnak volt kitéve, változások voltak megfigyelhetők a nemi viselkedésben, beleértve a csökkent kommunikációt és a szociális interakciók iránti csökkent érdeklődést, ami hasonlít az autizmussal élőknél tapasztaltakhoz.
  • Az anyai gyulladás és az SSRI-k kombinációja hatott az anya-magzat közötti interfész fiziológiájára és az utódok neurobiológiájára, befolyásolva az immunrendszer és a szerotonin jelátviteli útvonalakat.

 

A szelektív szerotonin visszavétel gátlóként (SSRI) ismert antidepresszánsok terhesség alatti alkalmazása növelheti az idegrendszeri fejlődési zavarok kockázatát. A megállapítás a University of Virginia School of Medicine kutatóitól származik.

A terhesség alatt az alultápláltságtól, az elhízástól és a fertőzésektől kezdve a mentális egészségi állapotokig minden befolyásolhatja a magzat fejlődését. Az autoimmun betegségek és a terhesség alatti szennyezőanyagoknak való kitettség közismerten megváltoztatja az idegrendszeri fejlődést, míg a terhes nőknél jelentkező stressz és depresszió szintén növelheti a pszichiátriai betegségek kockázatát gyermekeiknél. Nem túlzás tehát, hogy a méhen belüli gyógyszereknek való kitettség egész életen át tartó idegrendszeri fejlődési változásokhoz vezethet, beleértve az autizmussal összefüggésbe hozható változásokat is.

A terhesség alatti antidepresszánsok agyi változásokhoz kapcsolódnak

Az autizmus aránya évtizedek óta folyamatosan emelkedik, az elmúlt 20 évben több mint 150%-kal nőtt. Míg 2000-ben 150 gyermekből 1-nél diagnosztizáltak autizmust, addig 2016-ban ez az arány (a 8 évesek körében) 54-ből 1-re emelkedett. 2020-ban a 3 és 17 év közötti gyermekek 30-ból 1-nél, azaz 3,49%-ánál diagnosztizáltak autizmus spektrumzavart. A Brain, Behavior, and Immunity című folyóiratban közzétett kutatás szerint a terhesség alatti antidepresszánsok szerepet játszhatnak ebben. A megállapításnak jelentős közegészségügyi következményei lehetnek, tekintve, hogy az antidepresszánsokat szedő terhes nők 80%-ának SSRI-ket írnak fel.

Egy állatkísérlet kimutatta, hogy az SSRI-k kölcsönhatásba léphetnek az anya szervezetében lévő gyulladással, és olyan reakciót idézhetnek elő, amely hatással van az anya-magzat közötti interfészre, amely magában foglalja a decidua (a méhet bélelő nyálkahártya) és a placenta, és végül a magzat fejlődő agyát.

Később az életben azoknál a felnőtt utódoknál, akiknek az anyja a terhesség alatt gyulladásnak volt kitéve, változások voltak tapasztalhatók a nemi viselkedésben, beleértve a csökkent kommunikációt és a társas interakciók iránti alacsony érdeklődést, ami utánozza az autista embereknél megfigyelhető változásokat.

Továbbá” – magyarázták a kutatók – “az anyai gyulladás kombinációja a szerotonin visszavétel farmakológiai gátlásának jelenlétében tovább alakította az anya-magzat közötti interfész fiziológiáját és az utódok neurobiológiáját, befolyásolva az immunrendszer és a szerotonin jelátviteli útvonalakat egyaránt.

Az SSRI-k a szervezet szerotoninszintjének megváltoztatásával hatnak. Míg ez a “jó közérzetet” adó hormon fokozhatja a hangulatot, az immunválaszban is szerepet játszik. A méhen belül a magzat a terhesség korai szakaszában a méhlepényen keresztül szerotonint kap, és lehetséges, hogy a szerotoninszint SSRI-kal történő megváltoztatása agyi változásokhoz vezethet.

Az anyai SSRI-bevitel potenciálisan a szerotonerg jelátvitel szisztémás zavarához vezethet” – írták a kutatók, hozzátéve, hogy a keringő és szöveti immunsejtek, a fejlődő idegsejtek, valamint a placenta sejtjei, az úgynevezett szincitotrofoblasztok és citotrofoblasztok szerotoninnal kapcsolatos szállítófehérjéket.

Az SSRI hatása ezen sejtek bármelyikére vagy mindegyikére, hatással lehet az idegrendszeri fejlődésre. Eredményeink azt mutatják, hogy az SSRI-expozíció önmagában is képes módosítani az immun- és szerotonin kommunikációban részt vevő gének aktivitását az anya-magzati interfészen. Az immunsejtek működését közvetlenül befolyásolhatja az SSRI-expozíció az anyában és az embrióban, ami potenciálisan hatással lehet az idegrendszeri fejlődésre, mivel az anyai és az embrionális immunsejtek hozzájárulnak mind a placenta támogatásához, mind az idegrendszeri fejlődéshez.

Továbbá az SSRI-k és a gyulladás kombinációja különösen zavaró lehet. Kristine Zengeler kutató szerint: “Azt találtuk, hogy azok az anyák, akik a terhesség alatt immunproblémával szembesültek, teljesen más működést mutattak a méhlepényben, amikor SSRI-kat szedtek, mint azok az anyák, akik nem szedtek SSRI-kat. Ez rávilágít a teljes szülés előtti környezet figyelembevételének fontosságára, mivel a gyulladás csillapítására szánt gyógyszerek nem várt következményekkel járhatnak a babára nézve, ha más módosító hatásokkal, például SSRI-kal kombinálják őket“.

A bemutatott tanulmány az SSRI-k terhesség alatti hatásait vizsgálta, de fontos megjegyezni, hogy más gyógyszerek és környezeti tényezők is káros hatással lehetnek a fejlődésre. Még a sokak által teljesen ártalmatlannak tartott paracetamol (láz és fájdalomcsillapítók) is összefüggésbe hozható az autizmussal, ha terhesség alatt használják.

A terhesség alatt a legalacsonyabb paracetamol-terhelésű anyák gyermekeihez képest a terhelés mértéke szerinti második harmadba tartozók gyermekeinél 226%-kal nagyobb volt a kockázata annak, hogy 10 éves korukra figyelemhiányos hiperaktivitási zavarral (ADHD) diagnosztizálják őket, és 214%-kal nagyobb volt az autizmus spektrum diagnózis kockázata.

A legnagyobb paracetamol-terhelésűeknél 286%-kal magasabb volt az ADHD és 362%-kal magasabb az autizmus spektrum diagnózis kockázata. Amint a szerzők megjegyzik, eredményeik “alátámasztják a korábbi tanulmányokat a terhesség és szülés alatti paracetamol expozíció és a gyermekkori neurofejlődési kockázat közötti összefüggésről“.

Az International Journal of Epidemiology című szakfolyóiratban közzétett 2016-os spanyol vizsgálat azt is megállapította, hogy azoknál a gyermekeknél, akiknek az anyja paracetamolt használt a terhesség alatt, 41%-kal nagyobb valószínűséggel jelentkeztek ADHD tünetei 5 éves korukra, míg a fiúknál nagyobb valószínűséggel fordult elő autizmus spektrum zavar.

Egy 2017-es tanulmány még azt is állította: “A paracetamol használata csecsemőknél és kisgyermekeknél sokkal erősebben összefügg az autizmussal, mint a terhesség alatti használata, talán a korai fejlődés során a gyógyszerek metabolikus lebomlásának jól ismert hiányosságai miatt.

Az SSRI-k további kockázatai a terhesség alatt: az SSRI-k terhesség alatti alkalmazása a lehetséges idegrendszeri hatások mellett más jelentős egészségügyi hatásokkal is összefüggésbe hozható. Egy szisztematikus áttekintés és metaanalízis megállapította, hogy a terhesség alatt SSRI-ket szedő nőknél szignifikánsan nagyobb volt a koraszülés kockázata, mint a kontrollcsoportban lévő nőknél. Az SSRI-k korai terhesség alatti alkalmazását a súlyos veleszületett rendellenességek és a veleszületett szívhibák fokozott kockázatával is összefüggésbe hozták.

 

Forrás:Dr. Joseph Mercola: The Dangers of Antidepressants During Pregnancy

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram