A testvérféltékenység, – amikor egy gyermek a testvére iránt irígységet érez vagy rivalizál vele -, gyakori és természetes érzés az gyermeki kapcsolatokban. A pszichológia számos aspektusból tanulmányozza ezt a jelenséget, mivel a testvérféltékenység kihat az egyéni fejlődésre, az érzelmi egészségre és a családi dinamikára is. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a testvérféltékenység pszichológiai hátterét ls forrását.
A testvérféltékenység forrása
Egy szülő életében az egyik legjelentősebb stresszforrás, ha azt látja, a gyerekei állandóan veszekednek. Mit lehet tenni, hogy csökkenjen a testvérféltékenységből adódó konfliktusok száma? Először is, meg kell értenünk, hogy mi a testvérféltékenység és diszharmónia fő forrása, mi az, ami a gyerekeket veszekedésre készteti egy családon belül. A testvérféltékenység elsődlegesen az erőforrások iránti versengésből és az egyéni figyelem iránti igényből származik. Ha egy gyermek érzi, hogy az egyik testvére több figyelmet, elismerést vagy jutalmat kap, könnyen kialakulhat a féltékenység érzése. Ez az érzés gyakran a testvérek közötti pozíciók, szerepek és összehasonlítások miatt jön létre.
1, A figyelem hiánya
Az egykék osztatlan figyelmet élveznek, ám a testvérek számának növekedésével ez a figyelem egyre inkább megoszlik, mindenkinek egy kicsit kevesebb jut. Minél elfoglaltabbak a szülők, annál nagyobb a harc a figyelmükért és annál kevésbé tudnak minden egyes gyereknek külön figyelmet szentelni. Továbbá, mindig a legkisebb gyermek, vagy a beteg gyermek (akár a tartósan beteg gyermek) igényli arányaiban a legtöbb figyelmet.
2, Osztozkodás
Az új testvér érkezésével a gyerekek pillanatokon belül vetélytársakká válnak. Nem csak a figyelemért, szeretetért megy a harc, hanem a család korlátozott „forrásaiért” is: kié legyen a nagyobb szoba, az utolsó szelet torta, apa figyelme, a játékok stb. Ez azt jelenti, hogy minden testvérnek így vagy úgy, de meg kell tanulnia osztozkodni, akár még a saját tulajdonán is.
3, Eltérő személyiségtípusok
Gyermekünk személyisége, egyéni temperamentuma (természete, alkalmazkodóképessége) nagy szerepet játszik abban, hogyan jön ki a testvéreivel.
4, Igazságosság
A gyerekeknek kifinomult érzéke van arra, hogy mindenkinek mindig mindenből pontosan ugyanannyi és ugyanúgy járjon. Nagyon érzékenyek, ha azt tapasztalják, igazságtalanság történt. Egyetlen családban sem létezik a tökéletes egyenlőség fogalma. Elkerülhetetlen az a szituáció, amikor a nagyobb gyereknek szabad már néhány olyan dolgot tennie, amit a kisebb testvérének még nem. És vannak olyan helyzetek is, amikor az egyik gyereknek többre, másra van szüksége, mint a másiknak. Ha a gyerekek úgy érzik, hogy a szülők igazságtalanok, vagy ha az elvárások túlzottak, esetleg ellentmondásosak, az szintén elősegítheti a féltékenység kialakulását. Az igazságosság és az elvárások tisztázása kulcsfontosságú a testvérféltékenység csökkentése érdekében.
5. Összehasonlítás
A szülők vagy más családtagok állandó összehasonlítása, például „miért nem vagy olyan jó matematikában, mint a testvéred?”, fokozhatja a testvérféltékenységet, mivel a gyermek azt érezheti, hogy sosem érheti el a másik testvér teljesítményét.
6, Születési rangsor és a negatív megkülönböztetések
A családban elfoglalt szerepek és pozíciók, például az elsőszülött, a középső gyermek vagy a legfiatalabb, kihatással lehetnek a testvérféltékenységre. Az egyes pozíciókhoz gyakran társulnak sajátos elvárások és előnyök.Testvérféltékenységhez vezethet a gyerekek pozíció szerinti megkülönböztetése. Nem jó, ha a legnagyobb gyereknek olyan feladatokat és ezzel együtt felelősséget adunk, amely nem neki való, például, ha folyamatosan bébiszitternek használjuk, vagy amikor a kisebb gyereknek folyamatosan arról szól az élete, hogy „utolérje” a nagyobb testvérét. Az elsőszülött gyermek gyakran különleges figyelmet kap, mint a család „első” tagja, míg a középső gyermek esetleg a „középső gyerek” sztereotípiáival szembesülhet.
7. Érzelmek kifejezése
A gyermekek képessége érzéseik kifejezésére és megértésére korlátozott. A gyermekek még nem tudják teljesen kifejezni az érzéseiket, így a testvérféltékenység érzése gyakran a harag, frusztráció és szomorúság egy formája lehet.