Egy párkapcsolati válság megoldása hol párterápiás keretek között zajlik, hol egyéniben, ha csak az egyik fél jelenik meg. Van úgy, hogy az, aki eljön, nem akarja, hogy a párja is jöjjön, van, amikor a másik fél nem akar eljönni. Aki egyedül érkezik, az először önmagával akarja tisztázni, hogy mi történik vele és mit is kezdjen a helyzettel. Sokszor ilyenkor is párterápia kezdődik, szerencsés esetben indirekt módon is el lehet érni olyan változást a kapcsolatban, hogy idővel a másik fél is kész legyen bekapcsolódni a rendezési folyamatba. Az ideális persze az, ha mindketten motiváltak és mindketten el is jönnek a beszélgetésekre.
A stressz
A modern stressz elmélet kulcsfogalma a kontrollvesztés
- A magánéleti válság krónikus stresszt okoz
- A stressz megbetegítő tényező
- Kulcstényező a stressz-szel szemben: a megküzdő képesség
Ha az ember úgy érzi, hogy elveszíti az irányítást és az ellenőrzést a vele történő események fölött és csak sodródik, amikor úgy érzi, hogy nincs kontrollja az élete fölött, ha arra döbben rá, hogy nincs lehetősége a helyzete megváltoztatására – ez stresszforrás.
Egy kapcsolat válsága gyakran ezt a kontrollt vesztett élményt állítja elő. Egy stabil kapcsolat megrendülése az egyik leggyakoribb magánéleti válság, ami krónikus stressz-állapotot idéz elő. Krónikust, mert a megoldásig való eljutás legtöbbször nagyon hosszú időbe telik.
A tartós stressz pedig megbetegítő tényező. A stressz nem önmagában káros, hanem csak akkor, ha a nehézségekkel való megküzdő képesség elégtelen vagy nem megfelelő.
A krónikus stressz tünetei
- Alvászavar, ingerlékenység, türelmetlenség, érzelmi labilitás
- Szexuális zavarok
- Izomtónus fokozódás
- Betegségekre való hajlam növekedése
Gyakran nem tudatosul az emberben, hogy az alvászavar, az ingerlékenység, türelmetlenség, gyakoribbá váló fejfájások, az űzöttség érzés mind a stressz miatt alakulhattak ki. A lelki egyensúlyvesztés sokféle módon nyilvánulhat meg: kedvetlenség, erőtlenség, állandó fáradtság érzés, aggodalmaskodás, a koncentrálóképesség gyengülése. Ha hosszabb ideig tart a kontrollvesztett állapot, akkor már ezek a tünetek maguk is stresszforrásokká válnak, idővel egyre romlik az ember közérzete, majd a betegségekkel szembeni ellenállóképessége. A leggyakoribb testi tünetek közé sorolhatók a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint az emésztőrendszer érzékenysége. Megjelenhetnek a szexuális működés zavarai, valamint az állandó készenlét miatt az izom- és csontrendszer fájdalomtünetei is.
A megküzdőképességet gyengítő tényezők
- Korábban elszenvedett, fel nem dolgozott kudarcélmények
- Ha az érintett nem ismeri a helyzet megoldásának módját
- Ha a helyzet kontrollja nincs a kezében
- Ha nincs befolyása a helyzet kimenetelére
- Ha nem tudja megítélni a befolyása mikéntjét
- Ha nincsenek eszközei a helyzet megoldására
- Ha a környezet kiszámíthatatlan és kaotikus
- Az elismerés-, és szeretet iránti igény elutasítottsága
- A helyzetből adódó lecsúszás a társadalmi ranglétrán
- Az önkárosító magatartásformák (pl. alkohol, drogok)
Ez a felsorolás általánosan érvényes minden, a hétköznapi élet során felmerülő krízishelyzetre, így a párkapcsolati krízisekre is.
Ezekből a tényezőkből néhány is elég, hogy az életünk kiszámíthatatlanul, a szándékainktól függetlenül alakuljon, ami bizonytalanságot okoz. Az ilyen bizonytalanság-érzés a lelki jelenségek szintjén szorongásban nyilvánul meg.
Az esetek többségében az a legnehezebben elfogadható állapot az ember számára, ha a sorsa olyan fordulatot vesz, ami váratlanul éri, amit nem akar, ami kiszolgáltatottá teszi, ami alapjaiban változtatja meg az addig megszokott életét, — ami változásra illetve változtatásra kényszeríti.
Amikor az egyik fél felbontja azt a szerződést, ami az együttműködésükről szólt.
Ha elveszti a kontrollt a saját élete alakítása fölött. Ez rendkívül megterhelő állapot.
A megküzdő képességet javító tényezők
- „Elég jó” gyerekkor
- Az életkornak megfelelő, egészséges életmód
- A társas támogatás, erős szociális háló
- A siker
- Érzelmi biztonság, az elfogadottság érzése
- A hatékony, célravezető konfliktus-megoldási stratégiák
Az itt felsoroltak közül az utolsó kettő kitüntetett módon hiányzik vagy legalább is elégtelen a kapcsolat válságba kerülésekor, a többi szerencsés esetben fennáll.