A gázlángozás fogalma egy Ingrid Bergman filmből származik, melyben egy férfi az őrületbe akarja hajtani feleségét azzal, hogy manipulál tárgyakat a környezetében. A gázlángozás az érzelmi bántalmazás egy formája, amelyben a bántalmazó szisztematikusan hamis információkat nyújt az áldozatnak, azzal a céllal, hogy az áldozat bizalmatlanná váljon saját érzékeléseivel szemben és végül megkérdőjelezze saját tapasztalatainak valóságát, elméjének egészségét. A nárcisztikus bántalmazó szándéka az, hogy összezavarja, megfélemlítse és elbizonytalanítsa az áldozatát.

Hatékony és pusztító módszer, mely lassan alakul ki, hatására azonban az áldozat önértékelése megroppan, kételkedni kezd saját értékeiben, épelméjűségében, s ezáltal elfogadja bántalmazója álláspontját. A gázlángozás során gyakran hangzanak el az alábbi mondatok:

  • Te provokáltál!
  • Túlérzékeny vagy!
  • Paranoid vagy!
  • Soha nem mondtam ilyent!
  • Képzelődsz!
  • Túl komolyan veszel mindent!
  • Csak vicceltem!

A nárcisztikus bántalmazó gázlángozás során használt 5 taktikája:

Hazudik
A nárcisztikus bántalmazó a gázlángozás során nyilvánvaló hazugságokat mond. Hazudni fog arról, ami megtörtént, hogy Ön mit mondott és arról, hogy ő mit mondott vagy tett. Megkérdőjelezheti az események Ön által ismert verzióját. Még ha Ön fel is ismeri, hogy ez nem így történt, gyakran figyelmen kívül hagyja azokat, mert aggódik, hogy konfliktus lesz abból, ha szembeszáll vele. (Erről egy későbbi cikkben írok.)

Félelmeinket ellenünk fordítja
Amikor szoros kapcsolatban állunk valakivel, akkor megismerjük annak félelmeit. Ha ez egy szerető kapcsolat, akkor támogatjuk partnerünket abban, hogy bizonytalanságát, félelmét le tudja küzdeni. Segítünk abban, hogy félelmeit ki tudja mondani, hogy bátorságot adjunk szembenézni azokkal. A nárcisztikus bántalmazó a félelmeinket ellenünk használja föl.  Ha a nárcisztikus bántalmazó azt mondja, hogy este buli után hazajön és végül hajnalban érkezik meg, Ön jogosan érzi bizalmatlannak magát. A nárcisztikus bántalmazó azonban nem megnyugtatni fogja, hanem kijelenti, hogy túlreagálja a dolgot, mert Önnek vannak problémái, vagy hogy magából indul ki.

Átírja a múltat
Amikor valami történik a jelenben, meglehetősen ésszerű a múlt eseményeit felidézni, hogy partnere viselkedési mintáját feltárja. Például, ha rajtakapja partnerét, hogy internetes társkeresőn ismerkedik és ez nem az első alkalom, akkor felveheti, hogy ez már korábban is megtörtént. Ezzel szembesülve a nárcisztikus bántalmazó azt fogja mondani, hogy a múltbeli verzió nem is úgy történt. Mindenféle „bizonyítékot” fog használni érvei alátámasztására, például azt, hogy nem is azért volt fönt, hogy ismerkedjen, csak kíváncsiságból vagy véletlenül regisztrált. Lehet, hogy emlékezteti Önt arra, hogy akkoriban rossz volt a kapcsolatuk és ilyen helyzetben jogosan ismerkedett volna mással, de persze nem tette. Érezze Ön kellemetlenül magát, amiért ezt feltételezi róla!

Felelősségvállalás helyett hibáztat
Vannak helyzetek, amikor a nárcisztikus bántalmazó kénytelen szembesülni viselkedésével, hazugságaival. Egészséges személyiségű ember ilyenkor felismeri, hogy tettei fájdalmat okoztak, a nárcisztikus bántalmazót azonban dühíti, ha ezekre felhívják a figyelmét. Ha elmondja neki, hogy érzelmileg bántalmazó, akkor Önt fogja vádolni ezzel. Ha agresszivitásáról beszél, akkor azzal válaszol, hogy Ön hozza ki belőle ezt a viselkedést. Ha boldogtalannak érzi magát, akkor az azért van, mert Ön boldogtalanná teszi magát, és nem ismeri föl, hogy milyen nagyszerű lehetne az élete nárcisztikus bántalmazója mellett. Szinte lehetetlen őszintén feltárni az érzéseit, mert amikor megteszi, mindannyiszor azzal szembesül, hogy ez az Ön hibája, felelőssége.

Azzal vádolja, hogy túlérzékeny
Bosszantó, demoralizáló és romboló érzés a gázlángozás áldozatává válni. Nem csoda, hogy megviseli Önt, sírni kezd vagy mérges lesz, amikor megbeszélést kezdeményez arról, hogy elmondja az érzéseit. A nárcisztikus bántalmazó rámutathat arra, hogy Ön nem látja jól a történteket, hogy túlérzékeny vagy túlreagálja az eseményeket. Hogy túl nagy feneket kerít a dolgoknak, ezek valójában csak az Ön képzeletében bírnak jelentőséggel és hogy mennyire boldogok lehetnének, ha Ön nem akadna fent mindenféle apró-cseprő eseményen. Előfordulhat, hogy a nárcisztikus bántalmazó megértést színlel, úgy néz ki, mint ha megértené Önt, azonban érdemi válaszokat nem ad, nem tesz javaslatot vagy kísérletet a javításra, hanem csak „vigasztalja” Önt, ezzel keltve azt a hamis látszatot, hogy képes a változásra.

A gázlángozás során ezeket és több más technikát használ a nárcisztikus bántalmazó arra, hogy aláássa partnere valóságérzékelését. Ez teszi lehetővé számára, hogy ellenőrzést gyakoroljon Ön és a kapcsolatuk fölött. Hogy elhallgattassa, megalázza és önértékelésében összetörje Önt. Ha gázlángozóval áll kapcsolatban, akkor kérjen segítséget!

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram