Relaxáció

A relaxáció kifejezés szó szerint ellazulást jelent, és azon módszerek összefoglaló elnevezése, amelyek arra irányulnak, hogy megszüntessék a szorongás testi és lelki tüneteit.

A relaxáció módszere a test izmainak irányított ellazulásának segítségével éri el a testi-lelki kikapcsolódást.

Az agyfrekvencia csökken, a tudat állapota megváltozik, befelé figyelővé válik. Korunkban a stressz szinte mindenkit fenyeget. A stressz tünetei a szaporább pulzus, izzadás, légszomj, anyagcserezavarok, izomfeszülés, fejfájás lehetnek.

Dr. Hegedüs Gábor Pszichológus Pécs
Relaxáció

A relaxációs állapot csökkenti a stressz káros hatásait.

A relaxációs állapot csökkenti a stressz káros hatásait testünkben, javul a szervek oxigénellátottsága, az anyagcsere gyorsasága 18-20%-kal lassul, a vér tejsavtartalma csökken, a koleszterinszint 30%-kal alacsonyabb lesz, a közérzetet javító endorfin-szint emelkedik.

A relaxáció nyújtotta tudat állapotban nyitottabbá válunk.

A relaxáció nyújtotta tudatállapotban nyitottabbá válunk a lelki tartalmaink felé, amely alapját képezi a későbbi szimbólikus képekkel végzett munkának, amilyen az imagináció, a meditáció, a hipnózis, és az ego-state .

Gyakaran feltett kérdések.

Milyen előnyei vannak a relaxációnak?

Rövid távon is komoly pszichés előnyei vannak, a kiegyensúlyozottság, a nagyobb nyugalom és vitalitás, valamint a kisebb alvásigény, a nagyobb stresszel szembeni állóképesség. Hosszú távon szomatikus hatásai is megmutatkoznak, pl. normalizálódhat a vérnyomás, a pulzus, vagy javulhat az emésztés. Lehetővé teszi a stressz csillapítását oly módon, hogy autonóm idegrendszerünket megtanítjuk ellazítani. 

Gyakorolhatom otthon is a relaxációt?

Igen, sőt kifejezetten ajánlott. Az ülések során egyre jobban elsajátíthatja a relaxáció módszerét, saját belső élménye lesz, amely otthon is előhívható.  A rendszeresen végzett gyakorlatokkal és önmagunkra irányuló passzív figyelemmel létrehozzuk a pszichés és testi-lelki ellazultságot. Ebben az alvás határán lévő relaxált állapotban elménk befolyásolni képes testünk önszabályozó rendszerét, amely a keringést, szívritmust és légzést is kontrollálja. 

Mely jelekből ismerheti fel hogy relaxált állapotban van?

A relaxáció alatt a módosult tudatállapotban az agyi tevékenység lecsökken. A mindennapos béta agyhullám szintről (30-35 Hz) alfa-téta agyhullám tevékenység (4-13 Hz) felé változik az agyi elektromos feszültség szint. Ennek hatására szubjektív megnyugvás és szorongás csökkenés áll elő.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram